Aniball je nafukovací silikonový balonek určený pro předporodní přípravu a prevenci poranění hráze při porodu. Využít ho můžeme i po šestinedělí k obnovení funkce pánevního dna a prevenci stresové inkontinence moči, za tímto účelem ale spíše doporučujeme Aniball INCO.
Aniball nám pomáhá objevit pánevní dno a pochopit, jak se za pomoci dechu vědomě uvolnit a usnadnit tak miminku cestu na svět bez řízeného tlačení, které často vede k poranění pánevního dna a ohrožuje dítě nedostatkem kyslíku. Aniball také umožňuje vyzkoušet si nejvhodnější porodní polohu a seznamuje nás s pocitem tlaku, který vyvolává hlavička miminka v porodních cestách. Když tuto zkušenost získáme už před porodem, tlaku se pak nezalekneme. Jednáme intuitivně, přesně víme, jak dýchat, spontánně si volíme porodní polohu – a především jsme klidné a důvěřujeme si.
Můžeme ale vůbec předchozí generace srovnávat s dnešními nastávajícími maminkami?
~ Ženy rodí stále v pozdějším věku, můžou nastřádat více civilizačních onemocnění, úrazů, operací a užívají obvykle i více léků – včetně hormonální antikoncepce.
~ Mají méně pohybu, sedavé zaměstnání a pasivní způsob života nebo naopak nadmíra nevhodné sportovní aktivity vedou k potížím (nejen) pohybového aparátu.
~ Negativně na ně působí i nevhodná životospráva a především dlouhodobý stres.
To všechno ovlivňuje pánevní dno – zvyšuje se jeho napětí, a tím se zhoršuje schopnost uvolnit porodní cesty, což může výrazně komplikovat průběh porodu a zvýšit riziko poranění.
Porodní poranění by neměla být samozřejmostí. Zůstává po nich jizva na těle i duši. Předcházejme jim předporodní přípravou, abychom i po porodu žily naplno, aktivně a radostně.
Chovat se při porodu intuitivně a spontánně rozhodně není nepřirozené.
~ Zmíněná zvířata v přírodě se v tichosti uchýlí do ústraní a v klidu, bezpečí a intimitě rodí. Mají možnost naslouchat svým přirozeným instinktům a vlastní intuici.
~ Ženy jsou ve srovnání s nimi při porodu často o pocit intimity ochuzeny různými rušivými vlivy na porodním sále (mnoho lidí, příliš světla, hluk, chlad,…), které jim brání v uvolnění a spontánním chování. To všechno spouští stresovou reakci, která porod po všech stránkách komplikuje.
~ Příprava s Aniballem ženám umožňuje vyzkoušet si „nanečisto“ pocity, které prožíváme při porodu a postupně se s nimi naučit za pomoci dechu a vhodně zvolené polohy nenásilně pracovat – důvěřovat vlastnímu tělu, intuici a chovat se přirozeně.
Tohle je bohužel jeden z nejrozšířenějších omylů. Účelem Aniballu není roztahovat pochvu, porodní cesty, nebo napínat hráz.
~ Cílem cvičení je naučit se za pomoci dechu vědomě uvolnit porodní cesty, abychom se během porodu neuchylovaly k násilnému tlačení, které má často za následek poranění a může dítěti v porodních cestách způsobovat nedostatek kyslíku.
~ Pokud porodní cesty zůstávají stažené, cesta na svět je pro miminko náročnější a komplikovanější.
Smyslem cvičení není dosáhnout co největšího obvodu balonku. Aniball se nafukuje proto, aby se individuálně přizpůsobil každé ženě.
~ Výkon a velikost nehrají roli – důležité je naslouchat signálům svého těla. Aniball by se měl nafukovat jen do pocitu mírného pnutí, nikoli přes bolest. Důrazně nedoporučujeme překračovat obvod 25 cm.
~ Zaměřte se postupné uvolňování pánevního dna pomocí dechu, nevytlačujte balonek silou a rozhodně ho zbytečně nezvětšujte.
Balonek není určen k rozpínání svalů a neměl by se takto používat – vždy je třeba respektovat instrukce uvedené v manuálu a možnosti vlastního těla. Pokud se budeme přemáhat a svaly napínat přes sílu během každodenního cvičení s balonkem, u porodu nám to překvapivě nijak nepomůže. Vše má totiž svůj čas – porodní cesty jsou na průchod miminka připraveny až při samotném porodu díky unikátnímu koktejlu hormonů a kontrakcím.
K oslabení pánevního dna a stresové inkontinenci dochází po porodu u každé třetí ženy. Svou roli sehraje většinou poranění při porodu, ale ovlivnit to může už těhotenství – působením gravitace a hormony. Pokud inkontinence neodezní do šesti měsíců po porodu, měly bychom ji aktivně řešit.
~ Aniball nezpůsobuje stresovou inkontinenci. Naopak – po porodu a šestinedělí nám pomáhá získat zpět kondici.
~ Pravidelný trénink aktivace a relaxace svalů pánevního dna výrazně snižuje riziko problémů s inkontinencí. Podle studie Ruiz de Viñaspre je nedostatečný trénink svalů pánevního dna v období po porodu jedním z nejdůležitějších faktorů, které inkontinenci způsobují.
Správné použití Aniballu je pro matku i dítě bezpečné. Cílem cvičení s balonkem není násilné roztahování poševních stěn. Nežádoucí účinky dosud nebyly hlášeny od gynekologů, porodních asistentek ani fyzioterapeutů.
Aniball je zdravotnický prostředek prověřený perinatologickým výzkumem, který se zabýval zkoumáním předporodního tréninku pánevního dna pomocí vaginálního balonku u českých žen. Jeho pozitivní účinek se také řešil v souvislosti s možnostmi prevence epiziotomie (poranění hráze) při porodu. Rostoucí obliba Aniballu v gynekologicko-porodnické, urogynekologické, fyzioterapeutické i ženské komunitě potvrzuje, že významně snižuje riziko lékařského zásahu, spontánního natržení hráze a jeho následků.
Aniball není zázrak, který garantuje porod bez komplikací a lékařských zásahů. Pomáhá lépe pochopit vlastní tělo a důvěřovat si, ale neudělá nic za nás. Ženy zaměřené na výkon, které jej takto mylně chápou, by ho vůbec neměly používat, stejně jako ženy, které trpí kontraindikacemi.
~ Některé porody se obejdou bez chirurgického zákroku, ale není to pravidlem a závisí to na řadě faktorů – včetně věku matky, počtu předchozích porodů, hmotnosti dítěte atd.
~ Aniball je určen pro aktivní ženy, které chtějí riziku předcházet. Vhodná příprava významně zvyšuje šanci na porod bez poranění, což potvrzují i studie zmíněné v tomto článku.
Při porodu se uvolňuje hormonální koktejl a naše tělo je podpořeno kontrakcemi, což během několikatýdenní přípravy s Aniballem samozřejmě není. Podstatné však je, že co se týče dechu, příprava a samotný porod se neliší.
~ Bránice a pánevní dno jsou jako siamská dvojčata – s nádechem se uvolňují. Když dýcháme klidně, zhluboka do břicha, přirozeně tak prodýcháváme miminko na svět bez řízeného tlačení.
~ Osvojit si, jak to funguje, nám může chvíli trvat. A právě s tím pomáhá Aniball – učí nás, že uvolnění pánevního dna přichází s nádechem, právě při nádechu má balonek tendenci vycházet ven z těla. A stejné je to při porodu s miminkem.
Budete-li mít jakékoliv dotazy či připomínky, napište nám do poradny. V týmu máme zkušené odborníky, kteří Vám poradí s používáním Aniballu a rádi zodpoví Vaše otázky. Nebojte se nás na cokoliv ohledně Aniballu zeptat.