Vyzkoušejte náš kvíz, který vám může pomoct zjistit, zda je pro vás Aniball správná volba - jdu na to!
Začít s cvičením je možné nejdříve od ukončeného 36. týdne těhotenství, cca 15 min. denně. Můžete ale cvičit i déle, omezením jsou pouze nepříjemné pocity či bolestivost při cvičení.
Dosažená velikost balonku není důležitá, měření je orientační. Nejde o výkon! Aniball není dilatační pomůckou. Cílem cvičení není dosažení konkrétního obvodu, proto vždy cvičte jen po své pocitové maximum. Trénink s Aniballem nesmí bolet! Není žádoucí zvětšovat velikost balonku za každou cenu. Je zcela v pořádku, když v průběhu několika dní dosahujete stejného výsledku. S blížícím se termínem porodu se díky zvýšené hormonální aktivitě hráz postupně uvolňuje. K maximálnímu rozšíření porodních cest ale dochází až při samotném porodu, vlivem jedinečného hormonálního koktejlu a kontrakcí. Proto během předporodní přípravy nemá smysl balonek více nafukovat a namáhat okolní tkáň.
Z klinických dat vyplývá, že pro efektivní prevenci porodního poranění hráze je dostačující dosáhnout obvodu balonku 25 cm (cca 10 stisků). Tento obvod doporučujeme nepřekračovat, aby nedošlo k poranění!
Určitě. S balonkem stačí cvičit párkrát. Příprava není o výkonu, nejde o kvantitu, ale kvalitu – pochopení, jak se uvolnit za pomoci dechu a vhodně zvolené polohy.
Aniball byl řádně testován dle evropské směrnice 93/42/EHS o zdravotnických prostředcích. Upozorňujeme však, že pokud dojde k nedodržení pokynů k užívání a to především použití olejů či nevhodných lubrikantů, může dojít k degradaci silikonu.
Cvičení s balonkem porod nevyvolává, mechanismy indukce porodu jsou odlišné.
Není důvod k obavám, Aniball je bezpečný, odtok plodové vody způsobit nemůže. Máte další otázky? Napište nám přímo do odborné poradny.
Tato mylná informace bohužel často vede k rezignaci na cvičení. Pochva je tvořena elastickou tkání, nelze ji „vytahat“. Aniball není dilatační pomůckou. Účelem cvičení není ovlivňovat pochvu, ale svaly pánevního dna v rámci prevence jejich poranění v průběhu porodu. Co má dlouhodobý vliv na svaly pánevního dna kromě genetických faktorů je i konstituce a fyzická kondice ženy, způsob porodu, velikost plodu a to mnohem více než krátkodobé používání těchto pomůcek. Pokud žena dodržuje pokyny uvedené v návodu a cvičí s respektem k vlastnímu tělu, může jí používání balonku naopak pomoci v prevenci narušení integrity pánevního dna a poranění hráze. Zdravá tkáň se vlivem hormonů při porodu bez problémů jednorázově roztáhne a posléze vrátí do původního stavu.
Buďte trpělivá. Není žádoucí zvětšovat velikost balonku za každou cenu. Z klinických dat víme, že pro efektivní prevenci porodního poranění hráze je dostačující dosáhnout obvodu balonku 25 cm (cca 10 stisků). Tento obvod doporučujeme nepřekračovat, aby nedošlo k poranění!
Ano, určitě, krvácení je kontraindikací používání balonku! Krvácení může mít různé příčiny. V době, kdy se začíná s používáním Aniballu, již děložní čípek pomalu dozrává, měkne a připravuje se na porod. V této době je hodně prokrvený, křehký, stačí lehký dotyk a může se objevit slabé zakrvácení či špinění. Pokud se toto objeví po cvičení s Aniballem (stejně tak jako po lékařském vyšetření) a pokud špinění po cvičení hned ustane, lze další den v používání Aniballu opatrně pokračovat.
Pokud dojde vlivem nedodržení pokynů manuálu a nešetrným zacházením s balonkem k drobnému poranění porodních cest, doporučujeme nácvik alespoň na 4-5 dnů zcela přerušit a poté postupovat opatrně (přesně dle instrukcí manuálu) a především respektovat limity svého těla!
Při cvičení může dojít k malému úniku moči v důsledku tlaku balonku na plný močový měchýř. Jedná se o minimální množství, které nebrání v dalším cvičení s Aniballem. Po ukončení cvičení by žádná moč již odkapávat neměla.
V tomto případě není žádné omezení v souvislosti se cvičením. Streptokok ženě nezpůsobuje žádné problémy, může být nebezpečný pouze pro dítě. Z toho důvodu se v průběhu porodu podávají preventivně antibiotika, ale v těhotenství není přítomnost Streptokoka kontraindikací cvičení.
Jiná věc je u kvasinek. Pokud je kvasinková infekce v akutním stadiu a žena má výtok a přeléčuje mykózu globulemi, doporučujeme se cvičením počkat. Pokud je vulva zarudlá, žena má pocity svědění, pálení, poševní stěna je i velmi křehká, dochází k prasklinkám a krvácení. V tomto případě je určitě vhodné cvičení po dobu zavádění globulí přerušit.
Ve fázi léčení zánětu cvičení určitě nedoporučujeme. Stěny pochvy jsou křehké, sliznice u východu zarudlé, bolavé a často praskají. V akutních stavech se nedoporučuje ani masáž hráze.
Pokud jde o křečové žíly na rodidlech, tak tam je obzvlášť vhodné, aby se u porodu nic nestříhalo. Pokud nemáte kontraindikaci pro vaginální porod, tedy pokud nic vaginálnímu porodu nebrání a hlavička se může rodit i skrz rodidla s varixy, pak cvičit s balonkem můžete – samozřejmě je ale vždy nutné posoudit váš konkrétní stav. Rozhodně doporučujeme opatrnější přístup a dostatek lubrikantu, přidržovat a co nejpomalejší postup balonku ven.
Jestliže Vám lékař indikoval rizikové těhotenství (zkrácený děložní čípek, miminko je velmi nízko atd.), určitě nejdříve doporučujeme konzultaci s lékařem.
Ano, díky používání Aniballu přirozený porod po císařském řezu možný je. Jste-li zdravá žena a nejsou zde jiné překážky pro přirozený porod, je možné cvičit s Aniballem.
Nástřih hráze (epiziotomie) je chirurgický zákrok v oblasti perinea – hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) prováděný výlučně v druhé době porodní. Jeho smyslem je zvětšení poševního otvoru a ochrana ženy před spontánním natrhnutím v oblasti perinea. Bohužel bývá spojen s řadou nepříjemných komplikací a negativních následků většinou na celý život. Jde často o špatné hojení a pozdější následky týkající se bolesti při vyprazdňování, omezený milostný život, nutnost plastické operace hráze, inkontinence v pozdějším věku a další, mnohdy zdánlivě nesouvisející (např. bolesti hlavy či psychické potíže).
Proto je důležité poranění (nastřižení i natržení) hráze předcházet!
Jsou případy, kdy je epiziotomie bohužel nevyhnutelná. Ale u většiny porodů s aplikovanou lokální masáží a kontrolou tlačení se však vaginální tkáň vlivem hormonů bez problémů jednorázově roztáhne. A pokud se přesto spontánně natrhne, rána je většinou menší, méně bolestivá než chirurgický nástřih všemi vrstvami a obyčejně vyžaduje méně stehů než epiziotomie. Navíc při přirozeném natrhnutí hrozí menší riziko infekce a komplikací než po epiziotomii. Aniball může ženu připravit na porod bez nutnosti nástřihu hráze.
Používání pomůcky po šestinedělí pomáhá k obnovení správné funkce pánevního dna a tím k omezení úniku moči po porodu a prevenci stresové inkontinence v pozdějším období.
Záruční doba je u Aniballu standardně 24 měsíců. Při dodržení všech podmínek pro používání a skladování výrobku jsou vlastnosti silikonové pryže neměnné po dobu minimálně 5 let. Je však nutné podotknout, že častým používáním může dojít ke zvýšenému opotřebení a tím i zkrácení jeho životnosti. Proto rozhodně nedoporučujeme cvičení s již používaným balonkem (používaným jinou osobou) a nabízíme možnost zakoupit náhradní silikonový balonek samostatně za výrazně nižší cenu. Na kvalitu silikonu má vliv i používání olejů – proto je nutné při cvičení použít lubrikanty založené na vodní bázi, které oleje neobsahují.
Jsme pyšní na to, že Aniball je kompletně evropský a český výrobek. Silikonový balonek je český výrobek, materiál balonků je od německého výrobce, jedná se o silikonový materiál nejvyšší kvality schválený pro použití ve zdravotnictví. Všechny ostatní díly jsou vyráběny v EU. Ke kompletaci a kontrole výrobku dochází v ČR.
Při dodržování všech bezpečnostních pokynů k používání zahrnujících důkladné očištění a pravidelné desinfekce, vznik infekce prakticky nehrozí.
Kontraindikace: Aniball nepoužívejte při rizikovém těhotenství, hrozícím předčasném porodu, jakémkoliv poševním krvácení, výskytu kondylomat nebo jiné infekční patologie v pochvě nebo v oblasti vchodu poševního, zánětu pochvy, genitálním herpesu, poranění pochvy, zánětu močového měchýře, prolapsu dělohy, prekancerozách a nádorových patologiích děložního čípku, pochvy nebo zevního genitálu, v šestinedělí po porodu ani v prvních 6 týdnech po gynekologických operacích. Jakýkoliv problém, na který při cvičení narazíte, konzultujte se svou porodní asistentkou či lékařem.
Zvláštní opatrnosti a cvičení po konzultaci s lékařem je třeba: u varixů v pochvě a na zevním genitálu, v případě nízko uložené placenty (zjistíte dotazem na ošetřujícího gynekologa), při snížené citlivosti pochvy a zevního genitálu (neurologická onemocnění, užívání léků proti bolesti, abusus alkoholu či drog), po přeléčeném zánětu pochvy (přechodně přetrvává křehkost pochvy), po operacích pochvy (jizvy nemusí dovolit dostatečnou pružnost pochvy), při lichen sclerosus zevního genitálu (chronické kožní onemocnění), při nádorovém onemocnění v pánevní oblasti. Jakýkoliv problém, na který při cvičení narazíte, konzultujte se svou porodní asistentkou či lékařem.
Záleží především na tom, jaké byly předchozí dva porody? Aniball má ženu naučit, jak se vědomě uvolnit za pomoci správného dechu, pomáhá k nalezení nejvhodnější porodní polohy, seznamuje s pocitem tlaku, který při porodu vyvolává nutkání na vypuzování a podporuje tak intuitivní chování, které je pro porod bez poranění velice důležité. Zda už tzv. víte, jak na to, posoudíte nejlépe sama.
Každopádně je ale skvělé používat Aniball či Aniball Inco po šestinědělí, v rámci rehabilitace pánevního dna a prevence inkontinence či dalších dysfunkcí, které se po více těhotenstvích a porodech mohou objevit.
Není automatické, že se při druhém porodu natrhnete, nemusí to tak vůbec být. Místo, které se při porodu natrhlo, se hojí jiným typem tkáně, je pevnější, ale také již méně flexibilní a elastické. Pro práci s jizvou a zlepšení kvality traumatizované tkáně je právě používání Aniballu velmi prospěšné a odborníky doporučované. Máme krásné zkušenosti od žen i po více porodech, které až u 3. porodu používaly Aniball a „konečně“ nebyly poraněny nebo nastřiženy.
Doporučujeme postupovat přesně dle našeho manuálu, citlivě a s respektem k vlastnímu tělu, balonek příliš nenafukovat, ale zkoušet se díky Aniballu vědomě uvolnit a tzv. prodýchavat jej ven, zkoušet si nejefektivnější polohu pro vypuzování, což je nejlepší způsob pro prevenci porodního poranění 🙂
Ano, je to možné, podrobné instrukce najdete v druhé části manuálu. Pokud však plánujete používat dlouhodobě, což je pro rehabilitaci pánevního dna efektivnější, doporučujeme raději zakoupit balonek Inco, který je pro cvičení příjemnější. Některé ženy se po porodu ke klasickému Aniballu (pro jeho velikost a tvar) již nerady vrací.
Rehabilitovat pánevní dno s Aniballem můžete začít nejdříve po skončení šestinedělí a úplném zhojení porodního poranění (pokud k nějakému došlo?). Postupujte opatrně a s respektem k pocitům Vašeho těla, používání balonku nesmí být nepříjemné či dokonce bolestivé, do ničeho se nenuťte. Některé ženy mají při cvičení pro zpevnění pánevního dna po těhotenství a porodu s klasickým Aniballem problém – kvůli tvaru a velikosti balonku, která může být nepříjemná. V tom případě je vhodnější používat Aniball Inco, které je lépe přizpůsobeno k pravidelnému a dlouhodobému tréninku svalů pánevního dna.
Kolečkem na ventilu otáčejte lehce dvěma prsty, při odporu v otáčení okamžitě zastavte, nepřetáčejte ani neutahujte, ventil je citlivý a těsní.
Porod je jedinečný komplexní děj, kdy je naše tělo díky hormonálnímu nastavení navíc podpořeno kontrakcemi. Dechem se ale od nácviku s Aniballem neliší. Aniball je pomůckou seznamující ženu s pocitem tlaku, který při porodu vyvolává hlavička miminka v porodních cestách a působí tak nutkání na tlačení. Žena by na tento tlak měla reagovat klidným hlubokým dechem, který umožňuje uvolnění pánevního dna, což je pro hladký průchod miminka zásadní.
Při hlubokém břišním dýchání se s nádechem uvolňuje bránice a stejně tak i pánevní dno. Balonek umístěný v pochvě má tendenci vyklouznout. Naopak s výdechem se pánevní dno stáhne (aktivuje). Tímto způsobem se postupně učíte, spolu s intuitivně zvolenou porodní polohou, balonek (při porodu miminko) s nádechem tzv. pustit – prodýchat – na svět bez násilného tlačení, zadržování dechu, stažení bříška a svěračů, které je odborně nazýváno “řízené tlačení”. Řízené tlačení je naprosto nevhodné, protože často vede k velkým poraněním a ohrožuje miminko nedostatkem kyslíku.
Je to naprosto běžné, v prvních dnech se balonek zavádí hůře a stejně tak vypuzuje. Buďte prosím ohleduplná ke svému tělu a nepřekračujte práh bolesti. Vše má svůj pravý čas, cvičení by mělo jít ruku v ruce s postupným uvolňováním hormonů, které s blížícím se termínem porodu rozvolňují porodní cesty.
V prvních dnech používání byste se měla především seznámit s pocitem tlaku, který balonek způsobuje a také pochopit, jak pánevní dno pracuje v kontextu s dechem. Balonek zavedete, nafouknete jen do pocitu mírného pnutí, nesmíte cítit bolest! A s takto nafouklým balonkem se cca 10 x zhluboka až do bříška nadechnete. Měla byste postupně zjistit, jak se balonek v kontextu s dechem chová – s nádechem má tendenci se kousíček posunovat ven, s výdechem kousek zpět. Tohoto posléze využijete během porodu, kdy tímto způsobem volně, bez násilného tlačení „prodýcháte“ miminko na svět.
Nemusíte každý den zvětšovat velikost balonku za každou cenu, vždy se řiďte pouze svými pocity. V prvních dnech se ani nemusíte pokoušet balonek vypudit, jde to špatně. Raději jej vyfoukněte a volně vvyjměte. Nechejte tomu volný průběh, až se postupně porodní cesty uvolní….najednou půjde vypuzování krásně samo pouze s pomocí dechu.
Buďte si jistá, že dosažená velikost balonku vůbec nehraje roli! U porodu roztažení tkání podporuje speciální jedinečný koktejl hormonů a také kontrakce. Nyní „na nečisto“ proto cvičte jen s menším balonkem a dosaženou velikostí se vůbec nestresujte.
Ano, po odchodu hlenové zátky můžete ve cvičení s balonkem bezpečně pokračovat. Jiné je to po odtoku plodové vody (nebo například po provedení Hamiltonova manévru), kdy už by hrozilo riziko zavlečení infekce a dalších komplikací - proto je používání Aniballu již přísně kontraindikováno.
Aniball vytvořila naše zakladatelka Renata Zichová, která si po svém prvním porodu uvědomila, že přirozený porod nemusí být pro každou ženu samozřejmostí, a rozhodla se to změnit. Během těhotenství se začala zajímat o pánevní dno – objevila, jak důležitá je práce s dechem, která jí pomohla připravit se na oba porody po fyzické i psychické stránce. Aniball vznikl z její touhy zprostředkovat tuto zkušenost co nejvíce ženám.
Aniball pomohl už více než 120 000 žen u nás i zahraničí. Za 13 let praxe jsme nasbíraly názory a zkušenosti žen, porodních asistentek, lékařů, fyzioterapeutů a dalších zdravotníků.
Jsme tu pro každou z vás. Pokud máte otázky, neváhejte se obrátit na naši odbornouporadnu.
Nedávná studie publikovaná o Aniballu v britském žurnálu porodních asistentek potvrdila, že:
(British Journal of Midwifery, February 2023, Vol 31, No 2).