Add your deal, information or promotional text

Co je to inkontinence?

Inkontinence je nedobrovolný nebo nekontrolovatelný únik moči. 

Vzniká z řady příčin: vrozené defekty, neurologické patologie, záněty a karcinom močových cest, oslabení pánevního dna těhotenstvím, porodem, menopauzou, dlouhodobou fyzickou námahou, obezitou atd. 

Je výsledkem  dysfunkčního pánevního dna, které není v rovnováze – může být uvolněné nebo naopak stažené. Potom nastávají různé zdravotní problémy, jako je inkontinence.

Ta negativně ovlivňuje kvalitu života ženy z mnoha hledisek: hygienického, zdravotního, ekonomického a v neposlední řadě i společenského. 

Inkontinence, sama o sobě, je většinou léčitelná v každém věku, bohužel největším problémem jsou rozpaky a zatajování těchto potíží.

Proč bychom o tom měli mluvit?

Neobávejme se o tomto tématu otevřeně hovořit, není důvod se stydět. S nedobrovolným únikem moči se v průběhu svého života může setkat každá druhá žena. 

 Vždy je potřeba potíže konzultovat s odborníkem, který určí příčinu a pomůže zvolit nejvhodnější řešení! Samovolný únik moči může souviset se závažnou např. onkologickou diagnózou a je proto vhodné nejdříve vyhledat lékaře

Nejčastější typy inkontinence

STRESOVÁ

Vzniká v důsledku fyzické aktivity související s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku (angl. stress), nijak nesouvisí s psychickým stresem. 

URGENTNÍ

Při tzv. hyperaktivním močovém měchýři. Projevující se naléhavým nucením na močení spojeným většinou se samovolným únikem moči ve dne i v noci.

INKONTINENCE PO PORODU

Těhotenství, porod a všechny hormonální změny samozřejmě znamenají pro pánevní dno značnou zátěž, což se krátkodobě v poporodním období může projevovat samovolným únikem moči. Pokud však problém přetrvává déle než 6 měsíců, je vhodné jej zavčas řešit.

Jaké jsou projevy inkontinence?

Únik moči nebo pocit tlaku a nutkání může nastávat …

Během skákání nebo posilování se závažím.

Při kýchnutí nebo zakašlání.

Noční buzení z důvodu nutnosti jít na záchod. 

Pocit naléhavosti močového měchýře nebo střev.

Proč bychom to měly řešit?

Inkontinence je jednou z dysfunkcí pánevního dna. Jeho funkčnost je důležitá v každém období života ženy pro zachování zdraví a vitality.Proto bychom je měly denně hýčkat, doslova žít s pánevním dnem. Další argument, proč potřebujeme pochopit, jak naše pánevní dno funguje, abychom dokázaly inkontinenci vskutku zvládnout, je zboření mýtu o tom, že na inkontinenci platí například Kegelovy cvikyvíce v článku na našem blogu.

✓ Jaká je jeho role?

Pánevní dno je velmi důležitá struktura lidského těla, odpovědná za řadu zásadních funkcí, které se podílí na zachování našeho zdraví. Jeho role je posturální, stabilizační a ovlivňuje i naši psychiku.

✓ Kdy je zdravé?

Podmínkou zdravého fungování pánevního dna je jeho pružnost neboli optimální napětí (tonus). Pokud ji ztratí a je oslabené (hypotonické) nebo naopak stažené (hypertonické) dříve či později se dostaví poruchy funkce neboli dysfunkce.

✓ V čem nás překvapí?

Střádáme v něm naše strachy, stresy, porody, ale i nepříjemné sexuální zážitky. Je detektorem vitality, radosti a také smutku, únavy a deprese. Reaguje na to ochabnutím a kolapsem nebo naopak křečí a stažením. Obojí vede ke ztrátě pružnosti a poruchám. 

Jak na pánevní dno působí můj dech?

 Instruktážní video vám ukáže celý princip.

 Dýchejte „zhluboka“ až do pánevního dna. S nádechem si představte, jak váš dech proudí přes hrudník dolů do oblasti břicha a podbřišku.   

Během cvičení nikdy nezadržujte dech. Pánevní dno je potřeba používat jako součást celého řetězce svalů – tzv. hlubokého stabilizačního systému (břišní lis, pánevní dno, bránice a hluboké svaly zádové). 

 Během nádechu se učte svaly pánevního dna vědomě relaxovat (uvolňovat) a naopak při každém výdechu aktivovat (stahovat).  

Co stojí za naším řešením pro stresovou inkontinenci?

Aniball Inco je mladší bráška Aniballu, je to unikátní zdravotnický prostředek pro trénink vědomé relaxace (uvolnění) a aktivace (stažení) svalů pánevního dna. Balonek pomáhá objevit pánevní dno a zjistit, jak s ním efektivně pracovat v kontextu s dechem. Proto Aniball Inco rády používají ženy všech věkových kategorií.

Aniball Inco je zdravotnickým prostředkem určeným pro prevenci a léčbu stresové inkontinence moči. Čtěte pečlivě návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání zdravotnického prostředku. 

Kdo pro vás tvoří tento obsah ?

V týmu RR Medical věříme, že…

„Díky kvalitním informacím a praktickým návodům, jak o sebe může žena pečovat, můžeme zlepšit její vitalitu, energii a celkové zdraví. Je proto nutné podporovat společnost, firmy a rodiny, aby se tyto informace staly běžnou součástí našeho společenského vědomí.“

Za náš tým, Renata Zichová

Jednatelka RR Medical

Search