O dechu toho bylo napsáno už mnoho – a právem. Zajišťuje základní životní funkce a významně ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví. Pojďme si shrnout, proč je pro nás tak důležitý.
Dech je především vynikající pomocník a hybatel. Během dýchání protahujeme celou řadu svalů a rozhýbáváme v podstatě každou část našeho těla. Při nádechu se hrudník zvedá nahoru, horní žebra se rozevírají dopředu a dolní do stran.
Významnou funkci má bránice, která je propojená s pánevním dnem – jsou to svaly, které pracují v souladu. Můžeme si je představit jako pumpu, která pomáhá správné cirkulaci naší životní energie pro zdravé fungování orgánů a zachování vitality.
Jak nás dech ovlivňuje?
Když dýcháme zrychleně, aktivizujeme celé tělo, zvyšuje se tepová frekvence a dostáváme se do stresu. S rychlým mělkým dýcháním v krvi roste hladina kortizolu, což našemu zdraví z dlouhodobého hlediska vůbec neprospívá.
Pokud dech zklidníme a prohloubíme, přímo stimulujeme nervus vagus, hlavní nerv parasympatického systému, který navozuje v těle uvolnění blahodárných hormonů – serotoninu a oxytocinu. Ty umožňují revitalizaci, lepší trávení, relaxaci. Správné dýchání nás dokáže přepnout do režimu celkové spokojenosti, cítíme se lépe a jsme krásnější.
S dechem přichází do těla energie
Přistihnete se často, že sedíte nahrbená, máte vysunutý hrudník, nebo se příliš prohýbáte v bedrech? Držení těla může ovlivnit, jak plynule dech naším tělem prochází – a pokud není optimální, dech se soustředí v jednom místě, což je problém. S dýcháním proudí tělem energie, a když narazí na odpor – prohnutá bedra, kulatá záda nebo jinak vadné držení těla –
může stagnovat. Dříve či později se to na těle projeví – únavou, bolestí, zánětem i závažnějším onemocněním. Stagnace cirkulace totiž zhoršuje látkovou výměnu, vstřebávání živin a zdraví orgánů. Když energie tělem neproudí, jak má, pocítíte to po fyzické i psychické stránce – odrazí se to na kráse i vitalitě.
Neděláte náhodou jednu z těchto častých chyb?
- Dech směřujete především do hrudníku, tzv. se „prsíte“
Spodní žebra máte vystrčená ven a dech se soustředí pod klíčními kostmi. Máte tendenci vtahovat pupík, zamykáte se v oblasti hrudníku a vzniká tlak na pánevní dno. Můžou vás trápit bolesti v oblasti přechodu mezi hrudníkem a bedry, blokády žeber a krční páteře.
- Dech posíláte hlavně do břicha
Břicho máte přefouknuté, vypouklé a uvolněné. Dochází k blokaci žeber a výrazně přetěžujete bederní páteř.
Co s tím? Jak si nastavit správnou dechovou rutinu, kterou pak můžete trénovat kdykoli a kdekoli, vám v druhé polovině videa vysvětlí a názorně ukáže zkušená fyzioterapeutka Klára Vomáčková :
A jaké jsou další funkce dýchání?
- stabilizace těla
Při každém nádechu se jemným způsobem mobilizují všechny svaly a klouby v těle. Když se nadechneme, vytvoříme bránicí, která sjíždí dolů, nitrobřišní tlak, díky kterému jsme schopní stabilizovat trup a páteř na místě.
- pomoc při trávení
Pokud dýcháme správně – zhluboka, plně a v klidném tempu, bránice masíruje trávicí trakt, čímž přispívá k jeho lepšímu fungování.
- tvorba řeči
Znáte ten pocit, když jste ve stresu, stáhne se vám hrdlo a nejste schopni ze sebe vydat hlásku? I na takové situace zabírá dech – stačí si vzpomenout, jak hlubokým klidným dýcháním stimulovat náš parasympatický systém. A napětí velmi brzy vystřídá uvolnění.
A navíc: Možná vás překvapí, že orgány, které jsou zodpovědné za to, že mluvíme – mluvidla, hrtan, průdušnice, jsou podobné pohlavním orgánům (Zajímá vás jak?Podívejte se na video výše.) A není to podobnost čistě náhodná – když je naše tělo v křeči v důsledku zrychleného mělkého dýchání, nestáhne se jen naše hrdlo, ale také pánevní dno.
Dýchání zdaleka není jen o potřebě kyslíku. Dech má i funkční vliv na naše tělo. Když se s ním naučíme správně pracovat, promítne se to pozitivně do všech oblastí našeho života.
Představení Mgr. Bc. Kláry Vomáčkové: pracuje s aktivními lidmi, sportovci, ženami v období těhotenství i po něm. Využívá metodiku Ludmily Mojžíšové, gynekologicko-urologický přístup PPA, DNS, instrumentální techniky a další. Pomůže vám také s vyhodnocením cyklů dle STM. Věnuje se také fyzioterapii miminek.